To je něco mezi vzdušným hokejem a billiardem. Pro někoho bude hra zajímavá právě pro své prvky billiardu. Jenom ke hře nepotřebujete tágo, ale budou vám stačit vaše prsty a trochu tréninku na správné trefení hracích kamenů tzv „strikerem“. Carrom je hra pro dva nebo 4 hráče.

carrom
Carrom – hrací deska

O hře – základní pravidla

Carrom je hra pro dva nebo 4 hráče (v takovém případě hráči, kteří hrají spolu sedí naproti sobě – a také v tom případě hrají jeden tým světlé kameny, druhý tmavé. Začíná hráč, který má světlé kameny – to lze určit losem nebo stříháním.
Hráč hraje “Striker” bílý kámen vždy z místa základní čáry uprostřed (na své straně). Cvrnkáním libovolně se poté snaží zahrát dřevěné kameny do jakéhokoli rohu (1 bod). Pokud se mu podaří zahrát kámen do díry, může pokračovat. Jinak se hráči střídají. Pokud hráč zahraje do díry cizí kámen, druhý hráč tím získává bod.
Královna (5 bodů) se počítá pouze tehdy pokud hráč po odehrání královny do díry dokáže svůj další kámen opět zahrát do díry. Pokud se mu to nepodaří, vrátí se královna doprostřed hracího pole.
Cílem je zahrát své kameny do díry dříve než soupeř, včetně královny. Tým získá 9 + 5 bodů + počet bodů, který se rovná kamenům, který soupeř nezahrál do díry.
Hráči v tomto případě hrají do dosažení určitého počtu bodů – tedy třeba i tři nebo více her.

Závěr

Existuje řada modifikací hry Carrom. Například pokud hráč zahraje Striker do díry, vrátí si jeden hrací kámen do středu desky. Hráči si nevolí barvu ale hrají do všech hracích kamenů na body. Hráč musí jako poslední zahrát do díry červenou dámu (pro těžší variantu tu ještě musí potvrdit dohráním svého kamene.

Fantazii se u této hry meze nekladou.

Klady +++

  • pěkné dřevěné provedení
  • snadná pravidla a další herní modifikace

Zápory – – –

  • docela velké na uskladnění, taška by se hodila

Hru zakoupíte v našem e-shopu venkovních her.

Carrom

Ondra Vrabec

Jsem majitelem společnosti STOA-Zahradní minigolf - českého výrobce a dodavatele venkovních a zahradních her. Moje práce, dá-li se to tak vůbec říct, mě neskutečně baví a naplňuje a pevně věřím, že je to vidět i v přístupu k našim zákazníkům. Považuji se za odborníka na venkovní hry, protože se pravidelně účastním českých i evropských výstav a veletrhů, sleduji zahraniční weby a novinky ve venkovních hrách, také se podílím na tvorbě nových her.