Často se nás ptáte, jak „pojmout“ hrací plochu na Ruské kuželky. Některé tipy, včetně rozměrů jsme uvedli v naší dokumentaci, kterou si můžete stáhnout. Někdy je hrací plocha dána projektem – projektant navrhne dlažbu v celém místě, viděl jsem i projekty, které zajímavě hrací plochu na kuželky zahrnou do celkového projektu (viz níže). Pojďme se podívat na několik tipů, která vám pomohou při realizaci.

Jde o pouze o tipy, nápadů bude jistě více, neváhejte experimentovat nebo se poradit jinde :).

Dlažba – nejlepší volba

Pokud děláme realizaci přímo my, volíme tuto možnost. 5 dlaždic (má je většina stavebnin v okolí, případně výrobce Best a jiní) o velikosti 60×40 cm. 4 dlaždice využijete na samotnou hrací plochu – vznikne tak rozměr 1,2 x 1,2 metru (samotná hrací plocha konstrukce kuželek má 1×1 metr). Jednu dlaždici využijete jako označení místa, odkud budou hráči hrát (pozor většina hráčů je zvyklá házet do kuželek „zprava“ – to si pohlídejte).

V rohu vykopejte cca 40 cm hlubokou díru (není podmínkou, pokud chcete konstrukci na dlažbu pouze položit – i tak bude mít dobrou stabilitu), kam umístíte. Dále stačí strhnout část zeminy, položit fólii proti plevelu, nasypat jemný štěrk a urovnat. Poté pokládáte jednu dlažbu za druhou, do vodováhy a případně dorovnáváte štěrk. Pozor pevné spojení se zemí – tedy přes trn nebo hmoždinky vyžaduje certifikát EN 1176.

Na volné místo, které vznikne mezi plochami doporučujeme položit (a částečně podsunout) zahradní koberec – kuželky tak nebudou padat přímo na dlažbu ale na koberec a budou se tak méně oťukávat. Koberec vám dodáme ke všem sadám za drobný příplatek.

Kuželky hrací plocha
Konstrukci nedáváme na střed ale do jednoho z rohů – důvod je, že právě v tom rohu je potom trn na zabetonování (ten je součástí sad s označením „certifikát“ EN 1176), který výborně stabilizuje celou konstrukci a který přišroubujete k šibenici.

Zámková dlažba

Pokud již projektant navrhl celou plochu z dlažby, je potom nejlepší varianta tuto dlažbu využít. Konstrukci výborně zastabilizujete přiděláním přes hmoždinky (jsou součástí všech sad, označené jako „certifikát“ – EN117) přímo do dlažby (pro tento případ lze desku v konstrukci provrtat). Jako okraje opět doporučuji využít lem ze zahradního koberce.

Ruské kuželky
Pevné přidělání přímo do dlažby (šrouby jsou schované pod deskami) s ochranným lemem z venkovního koberce.

Vymývaná dlažba nebo štěrk

Podobné provedení jako v případě dlažby 60×40 cm můžete využít také u vymývané dlažby – použít lze velikost 60×40 nebo 40×40 cm. Postup bude stejný.

Chcete-li umístit hrací plochu pouze na štěrk, doporučuji na vrchní vrstvu jemný štěrk, tak aby konstrukce „neplavala“. Pro samotný štěrk také doporučuji ohraničení – třeba v podobě obrubníku nebo trámu.

Dlažba – jednotlivé body

Levnější řešení jsou body pouze v několika místech pod konstrukcí – tedy máte například k dispozici pouze travnatou plochu, do té konstrukci nedoporučujeme umístit vůbec. Nicméně můžete strhnout zeminu v rozích a do rohů vyrovnat menší dlažbu 20×20 cm a zajistit tak stabilitu umístěním na tuto dlažbu. U takovéhoto řešení si však dejte pozor na následnou údržbu – tráva bude kolem konstrukce vylézat a bude potřeba ji sekat strunovkou.

Ruské kuželky
Tady jsme dokonce museli vyřešit nerovný terén, proto je přední dlažba nad terénem. Vždy je lepší dát dlažbu zároveň s terénem, kvůli následné údržbě.

Poradíme…

Máte-li dotaz, neváhejte nás kontaktovat nebo se koukněte do naší poradny – kde pro vás máme dokumentaci pro kuželky a další možnosti hrací plochy. V brožuře, kterou zasíláme společně se sadami najdete také základní informace pro sestavení hrací plochy – kam umístit trn, umístění hmoždinek a další.

Ruské kuželky – hrací plocha

Ondra Vrabec

Jsem majitelem společnosti STOA-Zahradní minigolf - českého výrobce venkovních a zahradních her. Moje práce, dá-li se to tak vůbec říct, mě neskutečně baví a naplňuje a pevně věřím, že je to vidět i v přístupu k našim zákazníkům. Považuji se za odborníka na venkovní hry, protože se pravidelně účastním českých i evropských výstav a veletrhů, sleduji zahraniční weby a novinky ve venkovních hrách, také se podílím na tvorbě nových her.