Často se nás ptáte, jak „pojmout“ hrací plochu na Ruské kuželky. Některé tipy, včetně rozměrů jsme uvedli v naší dokumentaci, kterou si můžete stáhnout. Někdy je hrací plocha dána projektem – projektant navrhne dlažbu v celém místě, viděl jsem i projekty, které zajímavě hrací plochu na kuželky zahrnou do celkového projektu (viz níže). Pojďme se podívat na několik tipů, která vám pomohou při realizaci.

Jde o pouze o tipy, nápadů bude jistě více, neváhejte experimentovat nebo se poradit jinde :).

Dlažba – nejlepší volba

Pokud děláme realizaci přímo my, volíme tuto možnost. 5 dlaždic (má je většina stavebnin v okolí, případně výrobce Best a jiní) o velikosti 60×40 cm. 4 dlaždice využijete na samotnou hrací plochu – vznikne tak rozměr 1,2 x 1,2 metru (samotná hrací plocha konstrukce kuželek má 1×1 metr). Jednu dlaždici využijete jako označení místa, odkud budou hráči hrát (pozor většina hráčů je zvyklá házet do kuželek „zprava“ – to si pohlídejte).

V rohu vykopejte cca 40 cm hlubokou díru (není podmínkou, pokud chcete konstrukci na dlažbu pouze položit – i tak bude mít dobrou stabilitu), kam umístíte. Dále stačí strhnout část zeminy, položit fólii proti plevelu, nasypat jemný štěrk a urovnat. Poté pokládáte jednu dlažbu za druhou, do vodováhy a případně dorovnáváte štěrk. Pozor pevné spojení se zemí – tedy přes trn nebo hmoždinky vyžaduje certifikát EN 1176.

Na volné místo, které vznikne mezi plochami doporučujeme položit (a částečně podsunout) zahradní koberec. Kuželky tak nebudou padat přímo na dlažbu ale na koberec a budou se tak méně oťukávat. Koberec vám dodáme ke všem sadám za drobný příplatek.

Kuželky hrací plocha
Konstrukci nedáváme na střed ale do jednoho z rohů – důvod je, že právě v tom rohu je potom trn na zabetonování (ten je součástí sad s označením „certifikát“ EN 1176), který výborně stabilizuje celou konstrukci a který přišroubujete k šibenici.

Zámková dlažba

Pokud již projektant navrhl celou plochu z dlažby, je potom nejlepší varianta tuto dlažbu využít. Konstrukci výborně zastabilizujete přiděláním přes hmoždinky (jsou součástí všech sad, označené jako „certifikát“ – EN117) přímo do dlažby (pro tento případ lze desku v konstrukci provrtat). Jako okraje opět doporučuji využít lem ze zahradního koberce.

Ruské kuželky
Pevné přidělání přímo do dlažby (šrouby jsou schované pod deskami) s ochranným lemem z venkovního koberce.

Vymývaná dlažba nebo štěrk

Podobné provedení jako v případě dlažby 60×40 cm můžete využít také u vymývané dlažby – použít lze velikost 60×40 nebo 40×40 cm. Postup bude stejný.

Chcete-li umístit hrací plochu pouze na štěrk, doporučuji na vrchní vrstvu jemný štěrk, tak aby konstrukce „neplavala“. Pro samotný štěrk také doporučuji ohraničení – třeba v podobě obrubníku nebo trámu.

Dlažba – jednotlivé body

Levnější řešení jsou body pouze v několika místech pod konstrukcí – tedy máte například k dispozici pouze travnatou plochu, do té konstrukci nedoporučujeme umístit vůbec. Nicméně můžete strhnout zeminu v rozích a do rohů vyrovnat menší dlažbu 20×20 cm a zajistit tak stabilitu umístěním na tuto dlažbu. U takovéhoto řešení si však dejte pozor na následnou údržbu. Tráva bude kolem konstrukce vylézat a bude potřeba ji sekat strunovkou.

Ruské kuželky
Tady jsme dokonce museli vyřešit nerovný terén, proto je přední dlažba nad terénem. Vždy je lepší dát dlažbu zároveň s terénem, kvůli následné údržbě.

Poradíme…

Máte-li dotaz, neváhejte nás kontaktovat nebo se koukněte do naší poradny – kde pro vás máme dokumentaci pro kuželky a další možnosti hrací plochy. V brožuře, kterou zasíláme společně se sadami najdete také základní informace pro sestavení hrací plochy. Plocha kam umístit trn, umístění hmoždinek a další.

Ruské kuželky – hrací plocha

Ondra Vrabec

Jsem majitelem společnosti STOA-Zahradní minigolf - českého výrobce a dodavatele venkovních a zahradních her. Moje práce, dá-li se to tak vůbec říct, mě neskutečně baví a naplňuje a pevně věřím, že je to vidět i v přístupu k našim zákazníkům. Považuji se za odborníka na venkovní hry, protože se pravidelně účastním českých i evropských výstav a veletrhů, sleduji zahraniční weby a novinky ve venkovních hrách, také se podílím na tvorbě nových her.