Protože je pro nás (a finančně pro vás – naše doprava, dovoz materiálu atd – vše, co v místě seženete určitě levněji) obtížné realizovat ve vašem místě hrací plochu šachovnice z dlažby. Rozhodli jsme se, že k nám na blog umístíme jednoduchý návod na to, jak si hrací plochu pro Šachy – šachovnici – vytvořit svépomocí.

Jde o možné řešení, nápadů bude jistě více, neváhejte experimentovat nebo se poradit jinde :).

Materiál

Dlažba o rozměrech: 200x200x60mm (malé provedení šachů/dámy 100x100x60mm). Takováto dlažba je vhodná pro průměry našich herních figurek a máme ji ozkoušenou – sami ji používáme (lze použít i větší – Svitavy mají dokonce dlažbu 400x400mm). K dostání například v BEST. Barevné provedení šachovnice – světlá a tmavá barva. Celkem 32 ks pro tmavou a 32 ks pro světlou + případné okraje – viz níže.

Celkové rozměry hrací plochy bez okrajů: 1,6×1,6m (pro malé provedení šachů/dámy 0,8×0,8m). Zvažte tvorbu okrajů, dají se sem potom krásně umístit „vyhozené figurky“. Okraj může být libovolný – jedna nebo dvě dlaždice vedle sebe.

Postup instalace

  1. Vytyčit obvod prostoru pro pokládku dlažby (kolíky).
  2. Odkopat vytýčenou plochu do hloubky cca 15 cm a tuto plochu urovnat do vodorovné polohy (použít nejlépe vodováhu).
  3. Na plochu položit geotextílii – zabrání prorůstání plevele.
  4. Na plochu vysypat a urovnat štěrk o velikosti zrn 8-16mm v tloušťce cca 5 cm a tuto vrstvu udusat.
  5. Namíchat zavlhlou betonovou směs (poměr 1 díl cementu + 3 díly písku) tuto směs uložit na plochu v tloušťce cca 5cm a na tuto betonovou plochu pokládat dlažbu – vodováhou kontrolovat rovinu každé dlaždice.

NEBO

  1. Vytyčit obvod prostoru pro pokládku dlažby (kolíky).
  2. Odkopat vytyčenou plochu do hloubky cca 10cm a tuto plochu urovnat do vodorovné polohy (použít nejlépe vodováhu).
  3. Na plochu položit geotextílii.
  4. Na plochu vysypat a urovnat štěrk o velikosti zrn 4-8mm (frakce) v tloušťce cca 4-5 cm a tuto vrstvu udusat. Na tuto plochu pokládat dlažbu – vodováhou kontrolovat rovinu každé dlaždice.
  5. Osadit zahradní obrubníky po obvodu do betonového lože.

Inspirace

V Liberci vznikla krásná dlažba, kdy zákazník dotvořil obrubníky dřevěnými trámy. Nebojte se použít to, co se vám líbí nebo vám zbylo.

Krajská nemocnice Liberec – obrubník trám
Soukromá osoba Praha-východ – okraje dlažba

Máte-li dotaz, neváhejte nás kontaktovat nebo se koukněte do naší poradny – kde pro vás máme dokumentaci pro Šachy a další možnosti hrací plochy.

Šachovnice – hrací plocha

Ondra Vrabec

Jsem majitelem společnosti STOA-Zahradní minigolf - českého výrobce venkovních a zahradních her. Moje práce, dá-li se to tak vůbec říct, mě neskutečně baví a naplňuje a pevně věřím, že je to vidět i v přístupu k našim zákazníkům. Považuji se za odborníka na venkovní hry, protože se pravidelně účastním českých i evropských výstav a veletrhů, sleduji zahraniční weby a novinky ve venkovních hrách, také se podílím na tvorbě nových her.