Protože je pro nás (a finančně pro vás – naše doprava, dovoz materiálu atd – vše, co v místě seženete určitě levněji) obtížné realizovat ve vašem místě hrací plochu šachovnice z dlažby. Rozhodli jsme se, že k nám na blog umístíme jednoduchý návod na to, jak si hrací plochu pro Šachy – šachovnici – vytvořit svépomocí.

Jde o možné řešení, nápadů bude jistě více, neváhejte experimentovat nebo se poradit jinde :).

Materiál

Dlažba o rozměrech (pro velké šachy a velkou dámu – viz popis): 200x200x60 mm. Takováto dlažba je vhodná pro průměry našich herních figurek a máme ji ozkoušenou – sami ji používáme (lze použít i větší – Svitavy mají dokonce dlažbu 400×400 mm). Nám se osvědčilo provedení Karo (antracitová a přírodní): https://www.best.cz/karo, ale můžete zkusit jinou s podobnými rozměry – tedy cca 20×20 cm. Obvykle k sehnání ve stavebninách nebo přímo u výrobce Best (pobočky po celé ČR). Barevné provedení šachovnice – světlá a tmavá barva. Celkem 32 ks pro tmavou a 32 ks pro světlou + případné okraje – viz níže.

Celkové rozměry hrací plochy bez okrajů: 1,6×1,6 m (pro malé provedení šachů/dámy 0,8×0,8 m – typ Mozaik). Zvažte tvorbu okrajů, dají se sem potom krásně umístit „vyhozené figurky“. Okraj může být libovolný – jedna nebo dvě dlaždice vedle sebe.

Pro malé provedení šachů/dámy použijte dlažbu 100x100x60 mm.

Postup instalace

 1. Vytyčit obvod prostoru pro pokládku dlažby (kolíky).
 2. Odkopat vytýčenou plochu do hloubky cca 15 cm a tuto plochu urovnat do vodorovné polohy (použít nejlépe vodováhu).
 3. Na plochu položit geotextílii – zabrání prorůstání plevele.
 4. Na plochu vysypat a urovnat štěrk o velikosti zrn 8-16 mm v tloušťce cca 5 cm a tuto vrstvu udusat.
 5. Namíchat zavlhlou betonovou směs (poměr 1 díl cementu + 3 díly písku) tuto směs uložit na plochu v tloušťce cca 5cm a na tuto betonovou plochu pokládat dlažbu – vodováhou kontrolovat rovinu každé dlaždice.

NEBO

 1. Vytyčit obvod prostoru pro pokládku dlažby (kolíky).
 2. Odkopat vytyčenou plochu do hloubky cca 10 cm a tuto plochu urovnat do vodorovné polohy (použít nejlépe vodováhu).
 3. Na plochu položit geotextílii.
 4. Na plochu vysypat a urovnat štěrk o velikosti zrn 4-8 mm (frakce) v tloušťce cca 4-5 cm a tuto vrstvu udusat. Na tuto plochu pokládat dlažbu – vodováhou kontrolovat rovinu každé dlaždice.
 5. Osadit zahradní obrubníky po obvodu do betonového lože.
 6. Případně se nám osvědčilo použít dřevěné trámy natřené, které položíte kolem dokola i jako okraj.

Inspirace

V Liberci vznikla krásná dlažba, kdy zákazník dotvořil obrubníky dřevěnými trámy. Nebojte se použít to, co se vám líbí nebo vám zbylo.

Krajská nemocnice Liberec – obrubník trám
Soukromá osoba Praha-východ – okraje dlažba
Koupaliště Neratovice – dlažba ve dřevěných trámech
Svitavy – velká dlažba 40×40 cm + krásně řešené okraje.

Máte-li dotaz, neváhejte nás kontaktovat nebo se koukněte do naší poradny – kde pro vás máme dokumentaci pro Šachy a další možnosti hrací plochy.

Šachovnice – hrací plocha

Ondra Vrabec

Jsem majitelem společnosti STOA-Zahradní minigolf - českého výrobce a dodavatele venkovních a zahradních her. Moje práce, dá-li se to tak vůbec říct, mě neskutečně baví a naplňuje a pevně věřím, že je to vidět i v přístupu k našim zákazníkům. Považuji se za odborníka na venkovní hry, protože se pravidelně účastním českých i evropských výstav a veletrhů, sleduji zahraniční weby a novinky ve venkovních hrách, také se podílím na tvorbě nových her.