Hodně oblíbená venkovní hra – aktuálně zejména 9ti a 18ti jamková hřiště po celé ČR (hra obvykle zdarma) . Jednoduchá pravidla a hod létajícím talířem – frisbee (disk na Discgolf je přeci jenom trochu jiný než klasické frisbee – má pevnější hranu aby vydržel nárazy do řetězu). V názvu golf, tedy tady odsud si bere Discgolf hodně. Výhoziště = odpaliště v golfu, target/koš = jamka. Různé přírodní překážky – voda, řeka, chráněné zóny. Out – hranice hřiště.

Discgolf – discgolfové hřiště

Na hře mi přijde obtížná jedna věc, a to je hod samotným létajícím talířem. Už v roce 2012 jsme na našem hřišti postavili Hookbručové hřiště – které je Discgolfu hodně podobné – ale samotná hra je určitě pro hráče jednodušší. Správný hod diskem bude vyžadovat trénink :).

Discgolf
Mobilní discgolfový koš

Discgolf

Na provedení, které dovážíme ze Švédska (od firmy BEX Sport) se mi líbí, že jde o mobilní provedení (stejně tak to platí pro discgolfové koše od německé firmy Eurodisc). Tedy koš můžete umístit domů na zahradu, na školní zahradu, vzít ho s sebou s kamarády do parku nebo uzavřeného areálu.

Samotný koš je hodně stabilní (jsou k němu dodávány ještě 4 kotvící trny pro lepší uchycení do země). Hra je dodávána v kartonové krabici a sestavení samotného koše je otázky chvilky. Trochu problém jsme měli se sestavením řetězů – jenom je potřeba řetěz správně nastavit na tyč.

Provedení od BEX – jednotlivé tyče koše jsou nacvakávací (opravdu rychlé složení). Koše od Eurodisc mají na sestavení závity.

V balení nejsou samotné disky – ty prodáváme samostatně. Můžete použít sadu disků (driver, midrange, putter) nebo na začátek stačí určitě nějaký obyčejný létající talíř (počítejte ale s tím, že s tímto talířem nebude „taková zábava“ – Discgolf disky umí létat opravdu daleko). I když sada těchto tří vás také uspokojí – jsou určené pro začátečníky. Pokud začínáte a nechcete kupovat celou sadu tří základních disků, tak běžte alespoň do tzv. putteru – nebojte najdete ho taky u nás na e-shopu.

Discgolf pro děti

Pokud zvažujete Discgolf jako zábavu pro děti – do školy, klubu nebo Domovů pro děti a mládež / SVČ doporučuji se podívat na jednotlivé koše. Děti mohou v průběhu času vymýšlet nové a nové dráhy ke koši. Stačit tedy může pouze jeden koš, případně zakupte více a postavte si hřiště na vašem pozemku.

Ohledně discgolfových disků – určitě by každý hráč měl mít svůj disk (alespoň základní putter), pokud děti hra chytne popřemýšlejte nad základními sadami disků.

Koukněte se také na Discgolfová hřiště veřejně dostupná ve vašem okolí, kam můžete jít s dětmi hrát.

Závěr

Super oblíbená hra, s tímhle přenosným terčem/košem možnost hrát prakticky kdekoli. Pokud hledáte další zábavu pro vaše děti, návštěvníky vašeho resortu, mohla by vás tahle hra zaujmout – lidé ji budou znát a budou ji chtít vyzkoušet.

NÁŠ TIP: Připravte třeba 6 – 9 různých „výhozišť“. Různé vzdálenosti k discgolfovému koši, přes různé překážky (atraktivní jsou zejména vodní překážky, umístění koše mezi stromy). Hráči si tak mohou zahrát těchto více drah a hrát na součet. Hráč s nejméně hody na všech drahách, vyhrává.

Klady +++

  • jednoduchá pravidla a snadná dostupnost – většina hřišť je k dispozici zdarma
  • pohybová hra – více drah -> více pohybu
  • známá hra -> není potřeba dlouho vysvětlovat pravidla

Zápory – – –

  • hod diskem může být na začátku obtížný ale dá se natrénovat
  • pokud chcete více drah – zvažte zakoupení více košů…

Zakoupíte…

…v našem e-shopu: http://eshop.zahradnizabava.cz.

Discgolf

Ondra Vrabec

Jsem majitelem společnosti STOA-Zahradní minigolf - českého výrobce a dodavatele venkovních a zahradních her. Moje práce, dá-li se to tak vůbec říct, mě neskutečně baví a naplňuje a pevně věřím, že je to vidět i v přístupu k našim zákazníkům. Považuji se za odborníka na venkovní hry, protože se pravidelně účastním českých i evropských výstav a veletrhů, sleduji zahraniční weby a novinky ve venkovních hrách, také se podílím na tvorbě nových her.