Přečtěte si v našem článku několika tipů na stavbu hřiště z košů, které máme u nás v nabídce. Discgolf – jednoduchá hra pro všechny. Při tvorbě hřiště je třeba se řídit touto základní myšlenkou hry… Pro koho discgolfové hřiště stavíte, kdo bude na hřišti hrát? Děti, rodiny s dětmi, sportovci nebo třeba senioři?

Jedna dráha o délce 100 metrů je jistě zajímavá, ale děti ani po třech hodech nemusí být v půlce, to samé platí pro seniory. Pro „ranaře“ bude taková dráha výzva, kolik ranařů u vás ale bude hrát?

Obvyklá vzdálenost je pro jednu dráhu PAR3 (tři hody) kolem 100 metrů. Pro PAR4 (4 hody) cca 200 m. Pro PAR5 (5 hodů) 200 a více metrů. Takto lze pokračovat dále, ideální je pokud však dráha končí jako PAR5, tj. vzdálenost kolem 200 a více metrů. Pro děti a začátečníky doporučujeme dráhy kratší a jednodušší.

PAR hřiště určuje (spolu s ostatními překážkami) obtížnost daného hřiště. Je to jednoduchý součet PARů jednotlivých discgolfových drah. PAR hřiště – tj. počet hodů, na které výkonnostní (velmi dobrý) hráč zahraje dané hřiště (u začátečníka to bývá obvykle více, je třeba na to hráče upozornit).

Snažte se hřiště udělat zajímavé, kombinovat různé vzdálenosti. Po těžké dráze připravit něco na odlehčení. Dráha nemusí být těžká jenom svojí vzdáleností, ale i prostředím (hranice hřiště podél dráhy, vodní překážka – pozor na příliš těžkou vodní překážku a ztrátu disku, úzké místo na prohození apod.)

Nebojte se využívat všechny přírodní překážky, které máte k dispozici. Dobře lze pracovat s vodními překážkami, stromy, ploty/hranicemi hřiště. Obecně uznávaná značení jednotlivých překážek jsou. Červená – vodní překážka, modrá – půda v opravě (nově zasetá tráva, keře, mladé stromky apod.), bílá – hranice hřiště/out.

Zkuste udělat dráhu, která se bude stáčet doprava přes hranice hřiště. Hráč může riskovat a získat nebo hrát na jistotu, nechte to na něm, ale tuto výzvu mu umožněte.

Při stavbě přemýšlejte, aby se hráči po dohrání vrátili zpět na začátek. Pokud stavíte 9 drah, je dobré skončit blízko „jedničky“ aby hráči mohli jít hrát druhou devítku.

Více nebo méně prostoru…

Máte dostatek prostoru? Zvažte, zda-li nepostavíte více terčové/košové hřiště (budete mít třeba 6 terčů/košů celkem). Nenatahujte jednotlivé dráhy do extrémních vzdáleností. Udělejte jednu dlouhou a zbytek rozumný, chcete, aby hra lidi bavila, a aby ji chtěli hrát zase a znovu.

Nemáte příliš prostoru – i zde lze vymyslet spoustu věci. Pracujte s věcmi okolo vás. I hřiště, kde budou tři krátké a tři delší dráhy je zajímavé – každý chce PAR3 zahrát na tři hody, pro hráče je to výzva, „podaří se mi to příště? Co musím udělat jinak“…

Náš TIP

O kterém jsme již psali v naší recenzi hry… Připravte třeba 6 – 9 různých „výhozišť“ – startovních bodů. Různé vzdálenosti k discgolfovému koši, přes různé překážky. Hráči si tak mohou zahrát těchto více drah a hrát na součet. Hráč s nejméně hody na všech drahách, vyhrává.

Discgolfové hřiště

Náš tajný TIP

Zejména pokud máte pouze jeden terč, hodně se nám osvědčilo nechat zapojit ostatní. Nechte každého „postavit“ jednu dráhu, uvidíte, že se hráči budou předhánět v tom, kdo udělá discgolfové hřiště: „těžší, zajímavější, nebezpečnější…“.

Závěr

Přejeme vám mnoho úspěchu při stavbě hřiště. V případě dotazů se na nás neváhejte kdykoli obrátit. Máte pro nás nějaký tip… sem s ním. Jsme tady pro vás. Koše a skvělou sadu disků zejména pro začátečníky můžete zakoupit u nás v e-shopu.

Discgolfové hřiště

Ondra Vrabec

Jsem majitelem společnosti STOA-Zahradní minigolf - českého výrobce a dodavatele venkovních a zahradních her. Moje práce, dá-li se to tak vůbec říct, mě neskutečně baví a naplňuje a pevně věřím, že je to vidět i v přístupu k našim zákazníkům. Považuji se za odborníka na venkovní hry, protože se pravidelně účastním českých i evropských výstav a veletrhů, sleduji zahraniční weby a novinky ve venkovních hrách, také se podílím na tvorbě nových her.