Míčová nekontaktní hra, spojující prvky házené a volejbalu. Ke hře budete potřebovat odrazovou konstrukci – odrážedla (ideálně dvě) a vhodný míč (ve školních podmínkách lze použít i volejbalový míč).

Na hře mě nejvíce překvapilo, a proto bych to rád zmínil hned na začátku, že jde opravdu o bezkontaktní sport. Přesto je pro hráče (i případné diváky) hodně atraktivní. To bude jeden z důvodů, proč bude Tchoukball oblíbený zejména na školách, táborech, v dětských skupinách

O hře

Tchoukball lze hrát prakticky všude v halách i ve venkovním prostředí s různým povrchem. K základnímu vybavení slouží jedna, nejlépe ještě dvě odrazové konstrukce – odrážedla – umístěné za středem koncových čar. Mezi nimi a částí hřiště určenou pro pohyb hráčů jsou půlkruhové třímetrové zakázané zóny, za jejichž hranicemi je možné chytat odražený míč od konstrukcí podobných malým nakloněným trampolínkám – odrážedlo. 

tchoukball
Tchoukball – odrážedlo + míče

Pravidla – základní

Hra je určena pro týmy o 9ti hráčích (v případě dvou odrážedel – pokud máte pouze jedno potom ideálně v týmu 6 hráčů). Velikost hřiště: 20×15 metrů.

Snahou hráčů je během maximálně tří nahrávek vytvořit si výhodné postavení pro střelbu na odrážedlo a vystřelit míč tak, aby po odrazu dopadl na zem do hřiště vně zakázané zóny, aniž by se jej před dopadem podařilo soupeři zachytit. Protože jde o bezkontaktní sport, je útočníkům ponechán zcela volný prostor pro útok – naopak obrana se snaží maximálně využít času k zaujetí takových míst, aby se ji podařilo chytit právě odražený míč.

Podrobná pravidla přikládáme přímo do zásilky s hrou – pochopení je snadné a hru tak zvládnete vysvětlit a hrát během chvíle.

Závěr

Tohle bude přesně ten typ hry pro větší kolektivy – a ještě s tou výhodou, že se minimalizuje jejich zranění. Připomíná mi to hru Kubb – i s tou totiž v jeden moment dokáže zabavit více hráčů a každý má tak pocit, že je skutečně součástí hry.

Klady +++

  • hra pro hodně hráčů
  • bezkontaktní sport
  • jakýkoli povrch

Zápory – – –

  • potřebné vybavení – odrážedlo

Hru zakoupíte v našem e-shopu venkovních her.

Tchoukball

Ondra Vrabec

Jsem majitelem společnosti STOA-Zahradní minigolf - českého výrobce a dodavatele venkovních a zahradních her. Moje práce, dá-li se to tak vůbec říct, mě neskutečně baví a naplňuje a pevně věřím, že je to vidět i v přístupu k našim zákazníkům. Považuji se za odborníka na venkovní hry, protože se pravidelně účastním českých i evropských výstav a veletrhů, sleduji zahraniční weby a novinky ve venkovních hrách, také se podílím na tvorbě nových her.